Drodzy Rodzice,

Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, będziemy obchodzić go 2 kwietnia. Obchody te mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Z tej okazji przygotowałam prezentację, która odrobinę przybliża ten temat. Bardzo proszę o zapoznanie się z tym materiałem. Bardzo proszę podjąć w domu z dziećmi dyskusję na ten bardzo ważny społecznie temat. U coraz większej populacji dzieci diagnozuje się autyzm lub zaburzenia ze spektrum autyzmu. WHO podaje, że na około 100 dzieci jedno ma autyzm. Na całym Świecie autyzm dotyka coraz większą grupę ludzi. Towarzystwo Psychiatryczne w 2013 r. zrezygnowało z wyodrębniania jednostek chorobowych w zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Umieszcza się je w kategorii zaburzeń neurorzwojowych.

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zwrócić naszą uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich niekiedy doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Ale nade wszystko ma podnieść świadomość społeczną i poszerzyć wiedzę na ten temat.

Bardzo często dzieci z autyzmem postrzegane są jako niegrzeczne, myślimy tak ponieważ nie mamy świadomości tego zaburzenia. Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych. Charakterystyczna jest też alienacja w świecie własnych przeżyć.

Autyzm poddaje się różnym formom terapii (zwłaszcza oddziaływaniom behawioralnym, edukacyjnym), które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie dotkniętych autyzmem ale nie jest uleczalny – zaburzenie to utrzymuje się do końca życia. Zakres możliwej do osiągnięcia poprawy objawowej uzależniony jest m.in. od tego, jak wcześnie zaburzenie zostanie rozpoznane i jak wcześnie dziecko zostanie objęte odpowiednim programem terapeutycznym wspierającym jego rozwój. Leczenie farmakologiczne ma znaczenie uzupełniające i umożliwia złagodzenie tylko części behawioralnych przejawów autyzmu lub objawów współwystępujących z nim zaburzeń.

 

Zachęcam do zapoznanią się z prezentacją:

Światowy Dzień Autyzmu

opracowała Agata Mroczkowska