Od połowy października są w szkole prowadzone warsztaty profilaktyczne dla uczniów. Zajęciami została objęta cała szkoła.
W klasach 6- 8 został zrealizowany, rekomendowany program profilaktyczny z zakresu profilaktyki uzależnień DEBATA.
W klasach 4-5 zostały zrealizowane zajęcia POKONAJ PRZEMOC.
W klasach 1-3 prowadzone są zajęcia CYBERPRZEMOC-JAK BYĆ BEZPIECZNYM W INTERNECIE.
Programy realizują trenerzy z firmy zewnętrznej: Centrum Profilaktyki EKSPERT.
W klasach 6-8 zdecydowałam się na realizację programu z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa profesora Krzysztofa Wojcieszka DEBATA, który jest adresowany głównie do osób, u których w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego głównym zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. Spotkanie służy też przyjrzeniu się przekonaniom młodzieży i próbie ich modyfikacji.
Przekazywane treści wbudowane są w trzy podstawowe strategie działań profilaktycznych:
1. Korekta przekonań normatywnych (jest osią całego programu).
2. Kształtowanie systemu wartości.
3.Wiedza o realnych konsekwencjach zachowań ryzykownych.
PROGRAM: POKONAJ PRZEMOC, realizowany w klasach 4-5 porusza w sposób wyczerpujący tematykę agresji, form jakie przybiera (psychiczna, fizyczna, konflikty) oraz metod radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i niwelowania przemocy w początkowej fazie jej powstawania. Program zawiera również treści z zakresu profilaktyki uzależnień.
W projekcie zawarte zostały różne moduły warsztatowe – w pierwszej części związane bezpośrednio z zachowaniami przemocowymi takimi jak: agresja (sprawca-ofiara), przemoc werbalna (wulgaryzmy, przemoc słowna), konflikty (metody rozwiązywania sporów).
Drugi obszar natomiast to moduły poruszające ważne kompetencje miękkie, takie jak komunikacja interpersonalna (sprawne porozumiewanie się), techniki mediacji (kompromis, zasady dialogu), kompetencje emocjonalne oraz rozwijanie postaw tolerancyjnych.
CYBERBULLYING – MOWA NIENAWIŚCI. BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI
Projekt realizowany w klasach 1-3 ma za zadanie przeciwdziałać wszechobecnej mowie nienawiści, hejtowaniu, zastraszaniu i prześladowaniu w Internecie. Pokazuje gdzie szukać pomocy oraz jak radzić sobie ze swoimi emocjami. Są omawiane przyczyny, które powodują agresję oraz pokazane skuteczne metody radzenia sobie z nimi tak, żeby trening odpowiednich umiejętności pozwolił na włączenie moralnych hamulców w odpowiednim momencie.
pedagog, Agata Mroczkowska