W styczniu br. uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach wzięli udział w warsztatach tworzenia papieru czerpanego.

Papier czerpany to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie. Przyjmuje się, że papier, w takiej formie wynaleziono w Chinach w 105 r. W XI w. zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie. Metoda, jaką obecnie się go robi, oprócz czerpania, niewiele ma wspólnego z dawnym procesem. Dziś papier czerpany robi się zazwyczaj w ramach recyklingu ze zużytego papieru.

Na świetlicowych warsztatach użyto papier zniszczony w niszczarce, a do przygotowania masy papierowej wykorzystano blendery ręczne, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Po krótkiej lekcji historii dzieci krok po kroku prześledziły etapy powstawania papieru czerpanego, a potem przystąpiły do działania. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem.

Szczególnie ciekawym elementem tworzenia była także możliwość samodzielnego barwienia papieru turecką techniką EBRU, co dało barwne i bardzo efektowne wzory.

Uczniowie pełni radości i pozytywnej energii odbierając już wyschnięte prace, zapowiedzieli chętny udział w kolejnych zajęciach papierniczych organizowanych przez świetlicę szkolną.