Szanowni Rodzice,

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Jest to czas wszelkich podsumowań oraz wyciągania wniosków na przyszłość. Przygotowałam dla Państwa zestawienie działań profilaktyki wychowawczej, które podjęłam w bieżącym roku szkolnym.

Od ponad szesnastu lat szkoły mają obowiązek realizacji programu profilaktyki. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.01.2002 r. w sprawie statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół wprowadziło profilaktykę do stałych zadań szkoły i każdego nauczyciela.

Profilaktyka według Słownika Języka Polskiego to „zapobieganie, prewencja, zespół działań i środków stosowanych w zapobieganiu występowania zjawisk niepożądanych i negatywnych w przyrodzie, w tym w życiu ludzkim, jednostkowym bądź społecznym. Pojęcie „profilaktyka” jest najczęściej stosowane jako: zapobieganie zagrożeniom zdrowia i życia ludzkiego, patologii społecznej oraz innym zjawiskom przeciwstawiającym się uznawanym w danej społeczności normom prawnym, moralnym i etycznym”. Celem profilaktyki jest podejmowanie takich działań, które zapobiegną pojawianiu się lub rozwojowi zjawiska niepożądanego, ale także reagowanie na zjawiska społeczne oceniane jako szkodliwe i niepożądane. Działania profilaktyczne prowadzone w szkole mają na celu zadbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, które jest wartością nadrzędną.

Do części działań zostali włączeni specjaliści z zewnątrz oraz instytucje pomocowe, wspierające działania szkoły:

  1. Przeprowadzenie zajęć integracyjno- wychowawczych dla uczniów klasy 6.
  2. Przeprowadzenie zajęć dla uczennic z klasy 6 pt:”Co nas łączy? Co nas dzieli?”
  3. Przeprowadzenie zajęć integracyjnych dla uczniów klasy 1.
  4. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasach 8 i 6 pt:”Moje wartości”
  5. Zorganizowanie rekomendowanych warsztatów profilaktycznych DEBATA. Debata to program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa profesora Krzysztofa Wojcieszka, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych. Adresowany głównie do osób, u których w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego głównym zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. PROGRAM DEBATA ZREALIZOWANO W KLASACH 6-8 TJ. W 7 ODDZIAŁACH KLASOWYCH PO 2 GODZINY LEKCYJNE NA ODDZIAŁ. ZREALIZOWANO 14 GODZIN LEKCYJNYCH Z UCZNIAMI W TRYBIE STACJONARNYM. W SUMIE PROGRAM DEBATA ZREALIZOWAŁO OKOŁO 168 UCZNIÓW. PROGRAM ZOSTAŁ ZREALIZOWANY W DNIACH 11.10.2022R I 13.10.2022R.
  6. Zorganizowanie warsztatów profilaktycznych: „POKONAJ PRZEMOC”, który porusza tematykę agresji, form jakie przybiera (psychiczna, fizyczna, konflikty) oraz metod radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i niwelowania przemocy w początkowej fazie jej powstawania. Program zawiera również treści z zakresu profilaktyki uzależnień.

PROGRAM POKONAJ PRZEMOC ZREALIZOWANO W KLASACH 4-5 TJ. W 6 ODDZIAŁACH KLASOWYCH PO 2 GODZINY LEKCYJNE NA ODDZIAŁ CZYLI ZREALIZOWANO 12 GODZIN LEKCYJNYCH Z UCZNIAMI. W SUMIE PROGRAM POKONAJ PRZEMOC ZREALIZOWANO Z OKOŁO 144 UCZNIAMI.

  1. Zorganizowanie warsztatów profilaktycznych z zakresu cyberprzemocy:

CYBERBULLYING – MOWA NIENAWIŚCI. BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI.

ZREALIZOWANO GO W KLASACH 1-3 TJ. W 12 ODDZIAŁACH KLASOWYCH PO 1 GODZINIE LEKCYJNEJ NA ODDZIAŁ CZYLI ZREALIZOWANO 12 GODZIN LEKCYJNYCH. W SUMIE PROGRAM TEN ZREALIZOWAŁO OKOŁO 288 UCZNIÓW.

PROGRAM CYBERBULLYING – MOWA NIENAWIŚCI. BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI I PROGRAM „POKONAJ PRZEMOC” ZOSTAŁ ZREALIZOWANY W DNIACH 18.10.2022R, 20.10.2022R, 02.11.2022R I 03.11.2022R.

  1. Udział w lekcji wychowawczej w klasie 6: “Wpływ używek na organizm człowieka”. Prezentację przygotował uczeń. Omówienie prezencji, mini wykład.
  2. Zorganizowanie zajęć z zakresu pierwszej pomocy dla klas pierwszych w dniach 7 i 9 listopada 2022r. Zajęcia prowadzone przez Straż Miejską z Ożarowa Mazowieckiego.
  3. Zorganizowanie wyjazdu na spektakl profilaktyczny pt:”Wspomnienia Narkomanki” do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie, dla klas ósmych i siódmej. Opieka nad uczniami z klasy 8a podczas wyjazdu (14.11.2022)
  4. Przeprowadzenie zajęć profilaktyczno- wychowawczych w klasie 4a na temat przemocy, agresji oraz emocji.
  5. Przeprowadzenie zajęć profilaktyczno – wychowawczych na temat agresji rówieśniczej w klasie 1.
  6. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasie 4 na temat przemocy, agresji oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
  7. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasie 4, pt:”Jak przemoc wpływa na relacje rówieśnicze?”
  8. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasie 4 pt:”Jak postrzegam swoją klasę?”
  9. Włączenie się w organizację szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
  10. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasie 4 dotyczących przemocy rówieśniczej: „Co nas dzieli ? Co nas łączy?”
  11. ZORGANIZOWANIE SPEKTAKLU PROFILAKTYCZNEGO „MAPA SKARBÓW” ORAZ „ZACZAROWANY ELIKSIR”. BAJKI PROFILAKTYCZNE ZOSTAŁY ZREALIZOWANE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH I W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ TJ. W 16 ODDZIAŁACH KLASOWYCH. Z PODZIAŁEM NA TRZY SPEKTAKLE: W DNIU 18 LISTOPADA DWA SPEKTAKLE I W DNIU 21 GRUDNIA JEDEN SPEKTAKL. W SUMIE BAJKI PROFILAKTYCZNE OBEJRZAŁO OKOŁO 352 UCZNIÓW.
  12. Przeprowadzenie pogadanek wychowawczych w klasach 6-8 na temat przestrzegania Regulaminu Szkolnego ze szczególnym uwzględnieniem Regulaminu Zachowania się Uczniów w Czasie Przerw.
  13. Przeprowadzenie zajęć profilaktycznych w klasie 1 na temat wartości pt:”Czym są skrzydła ze stali?”
  14. Zorganizowanie zajęć profilaktyczno – wychowawczych dla uczniów z klas drugich ze Strażą Miejską, pt:”Spotkanie z nieznajomym”. Zajęcia prowadziła pani Monika Zaremba.
  15. Zorganizowanie w dniach od 26 maja do 2 czerwca warsztatów profilaktycznych dla klas 1-7. Zajęciami zostały objęte 22 oddziały. W każdej klasie zostały przeprowadzone 2 godziny lekcyjne zajęć czyli 90 minut.  Warsztaty prowadziły dwie trenerki, psycholożki pani Julia i pani Aleksandra, reprezentujące firmę zewnętrzną – Centrum Profilaktyki EKSPERT.

Tematyka zajęć odpowiadała indywidualnym potrzebom danego oddziału. Podczas każdych zajęć wprowadzane były elementy profilaktyki uzależnień od komputera i nowych mediów. Zajęcia były prowadzone pod kątem opracowanej wcześniej diagnozy wychowawczej. Podczas warsztatów trenerki stosowały metody podające oraz metody aktywizujące. Uczniowie pracowali w grupach. Na każdych zajęciach trenerki wprowadzały elementy gier i zabaw integracyjnych.

  1. Zorganizowanie spotkania profilaktycznego z Gabrielem Fleszarem (montaż słowno – muzyczny) dla klas 6-8 (19.04.2023).
  2. Zorganizowanie spotkań profilaktycznych ze Strażą Miejską dla uczniów z klas 3- 7: „Agresja i przemoc”(marzec). Zajęcia prowadziła pani Monika Zaremba.
  3. Zorganizowanie spotkań profilaktycznych ze Strażą Miejską dla uczniów z klas 8: „Odpowiedzialność prawna nieletnich”(marzec). Zajęcia prowadziła pani Monika Zaremba.

Jak Państwo zapewne zauważyliście działań podjętych przeze mnie w ramach profilaktyki w tym roku szkolnym jest bardzo dużo. Od września planuję kolejne, miedzy innymi nawiązanie współpracy z Fundacją Hospicyjną- Hospicjum to też życie oraz Fundacją TUMBOpomaga.

Życzę Państwu bezpiecznych wakacji????

 

pedagog, Agata Mroczkowska