Europejski Tydzień Autyzmu
1 – 7 grudnia
Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony w pierwszym tygodniu grudnia zainicjowany został przez Parlament Europejski, który w od 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.
Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób zmagających się z tym problemem.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby.
Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają trudności w zakresie umiejętności społecznych, które wpływają na ich interakcje z rówieśnikami, nauczycielami i rodziną. Przyczyny problemów w interakcjach społecznych dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu upatruje się m.in. w trudnościach w tzw. teorii umysłu, umożliwiającej rozpoznawanie stanów umysłu innych ludzi (co wiedzą, co czują, czego chcą), czyli przyjmowania perspektywy drugiej osoby. Osoby z ASD często cechuje trudność w dostrzeganiu związków przyczynowo – skutkowych pomiędzy sytuacjami, stanami mentalnymi (myśli, emocje) i zachowaniem innych ludzi.
Więcej na temat autyzmu, jak i wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Autyzmu, znajdziecie Państwo m.in. na stronach http://synapsis.org.pl/, http://www.zaciszeautyzmu.pl/, czy też http://www.forumautyzmu.pl/.
Pedagog Specjalny
Agnieszka Opiatowska-Skuza