W dniach: 23-24.10.2024 roku w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice odbyła się konferencja: „Lepsze jutro – rzecz o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży”.
Wykład, który zrobił na mnie ogromne wrażenie zaprezentowała psycholog Agnieszka Stein, autorka wielu książek: „Styl życia rodziców a dobrostan psychiczny dzieci”. Propagatorka budowania więzi opartej na bliskości, zaufaniu oraz dobrej komunikacji.
Kolejnym prelegentem był – dr hab. Jarosław Jóźwiak, psychiatra który jest Absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (tytuł lekarza, doktora i doktora habilitowanego) oraz Politechniki Warszawskiej (magister chemii). Obecnie w trakcie specjalizacji z psychiatrii dziecięcej na WUM pod opieką prof. Wolańczyka. Zajmuje się przede wszystkim psychiatrią i powszechnie występującymi obecnie zaburzeniami psychicznymi u osób młodych, tzn. zaburzeniami osobowości, ADHD, stanami depresyjnymi, zaburzeniami lękowymi.
Diagnosta Renata Sikorska, specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny. Specjalizuje się w diagnozie oraz terapii całościowych zaburzeń rozwoju.
Wszyscy prelegenci poruszali sprawę emocji. Zachęcali do przyjrzenia się na co dzień temu co przeżywamy, podpowiadali jak zaprzyjaźnić się ze swoimi emocjami oraz dążyć do dobrostanu. Bo tylko stabilny, zdrowy dorosły może pomóc dziecku w kryzysie. A dzieci w kryzysie jest z każdym rokiem więcej. Przytoczę tylko kilka danych z badania, z którym zapoznali nas prelegenci:
– Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia – 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą (szacunkowo może to być aż 340 tysięcy młodych osób, według GUS w Polsce jest 3 863 630 osób w wieku 10-19 lat, stan z 31.12.2021 r.), a myślało o niej 39,2% uczniów (można szacować, że to nawet 1,5 miliona osób),
– Co szóste dziecko się okalecza (16%), a blisko połowa ma zaburzenia odżywiania – kompulsywnie się objada lub głodzi. Prawie 40% ogląda materiały prezentujące przemoc w sieci,
– Połowa uczniów ma skrajnie niską samoocenę a, co trzeci jest swoim największym krytykiem, odchudza się lub ćwiczy ponad swoje siły.
Wyniki tej ankiet są zatrważające!
Odsyłam Państwa do zapoznania się z raportem z badań www.mlodeglowy.pl
Za podsumowanie konferencji można uznać stwierdzenie, że: „Rozumienie emocji to droga ku zdrowiu psychicznemu”.
pedagog, Agata Mroczkowska