Osoby niepełnosprawne to osoby posiadające swoje rodziny, pracę, zainteresowania, sympatie i antypatie, a także problemy i radości. Chociaż niepełnosprawność stanowi integralną część tego, kim są, sama w sobie nie określa tych osób. Nie zmieniaj ich w bohaterów lub ofiary niepełnosprawności. Traktuj te osoby jak indywidualne jednostki.
[Judy Cohn, Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych, Publikacja zaadaptowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych]
W dniu 04.12.2024 w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące savoir vivre w relacjach z osobami z niepełnosprawnościami. Zajęcia poprowadziły panie Iza Sopalska-Rybak, prezeska fundacji i Zofia Staszewska, uczestniczka projektu – Performing Justice z Fundacji Kulawa Warszawa. Zajęcia były przygotowane dla uczniów klas 0-7. Nasi wspaniali ósmoklasiści pisali w tym czasie próbny egzamin.
Lekcje savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, to podpowiedź czy i jak pomagać, jak swobodnie rozmawiać. Historie z życia osób z niepełnosprawnościami, pomagają zrozumieć jak się zachować odpowiednio, żeby łatwiej było nawiązać kontakt.
Czy wypada kucać przy osobie na wózku? Jak przywitać się z osobą bez rąk? Jak poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku? Czy określenie „Głuchy” jest obraźliwe? – na te i wiele innych pytań Iza i Zosia odpowiedziały w czasie lekcji savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Dziękujemy za tak wyjątkową lekcję😊
Agnieszka Opiatowska
Agnieszka Garason